Ubezpieczenia aut sprowadzanych z zagranicyNiskie koszty zakupu wymarzonego samochodu poza granicami kraju sprawia, iż coraz większa liczba kierowców decyduje się na używany pojazd pochodzący głównie z Niemiec. Niestety jest to związane z wieloma dodatkowymi formalnościami i o ile samochód nie zostanie przywieziony pod dom na lawecie, każdy kupujący musi wykupić OC ubezpieczenie, które będzie uprawniało go do transportu auta na kołach.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i mimo że tablice rejestracyjne nie będą krajowe, to by móc poruszać się pojazdem po polskich drogach, czasowa polisa jest wymagana. Jej brak natomiast może spowodować wiele problemów, jak i związanych z tym dodatkowych kar finansowych.

Ubezpieczenie na krótki okres

Oczywiście takie ubezpieczenie zawierane jest tylko na krótki okres, bo bezzwłocznie każdy nabywający pojazd za granica musi przerejestrować go w stosownym urzędzie. Fakt faktem zgromadzenie całej dokumentacji, bo konieczna będzie opłata celna, czasem odprowadzenie podatku w Urzędzie Skarbowym może zając kilka dni, więc warto od razu zabrać się za załatwianie formalności. Mając wszystko, można udać się po dowód rejestracyjny i z chwilą jego otrzymania, jeśli oczywiście pojazd przeszedł pozytywnie badanie techniczne i został dopuszczony do ruchu, można wybrać firmę ubezpieczeniową, która zajmie się polisą. Kupując w miarę młody rocznikiem pojazd warto zwrócić uwagę również na ubezpieczenia AC, które będą dodatkowo chroniły go przed uszkodzeniami.

Umowa kupna-sprzedaży

Trzeba jednak liczyć się z tym, iż prócz kosztów związanych z umową kupna-sprzedaży każdy nowy właściciel będzie musiał ponosić również wydatki związane z samą eksploatacją pojazdu, bo ubezpieczenia OC AC i NW to nie jedyne koszty, także naprawa, paliwo i obowiązkowe badania na stacji diagnostycznej mogą mocno odcisnąć swoje piętno na portfelu. Cóż, własne cztery kółka są swoistego rodzaju skarbonką, do której zawsze trzeba coś wrzucać. Ogólnie rzecz biorąc to warto nawet zastanowić się, czy przypadkiem komunikacja miejska nie będzie tańszą opcją.

Dodaj komentarz