Ubezpieczenia komunikacyjne i odszkodowaniaNiestety czasem dochodzi na drodze do różnego rodzaju sytuacji kiedy to trzeba skorzystać z ubezpieczenia. W zależności od tego jakiego rodzaju polisą ubezpieczeniową dysponujemy, takie odszkodowane powinniśmy dostać. Od rodzaju ubezpieczenia zależy także zakres pomocy drogowej, którą może uzyskać ubezpieczony.

Po pierwsze jest to typowe ubezpieczenie oc. Każdy ubezpieczyciel zapewnia w mniejszym lub większym zakresie możliwość skorzystania z pomocy drogowej, o ile klient posiada ubezpieczenia direct. Aby z takiej pomocy skorzystać, zawsze należy mieć przy sobie stosowne dokumenty, lub chociażby zanotowane najważniejsze informacje z polisy OC, to znaczy numer telefonu na infolinie swojego ubezpieczyciela, oraz numer swojej polisy.

Wezwanie policji

Chodzi o numer polisy OC, którą i tak każdy kierowca powinien mieć przy sobie, w razie czego możliwe jest podanie po prostu numeru rejestracyjnego swojego samochodu, w zależności od stosowanych przez firmę ubezpieczeniową procedur. Bez tego nie można uzyskać pomocy od swojego ubezpieczyciela. Kiedy dojdzie do powstania szkody, kierowcę chronić będzie najtańsze ubezpieczenie oc sprawy wypadku. W wielu przypadkach do takich zdarzeń nie ma potrzeby wzywania policji, aczkolwiek obecność policjantów wiele może ułatwić, na przykład wtedy kiedy nie ma pomiędzy kierowcami zgodności odnośnie tego, kto faktycznie jest sprawcą wypadku i z czyjej polisy powinno być wypłacone odszkodowanie.

Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi

Aby tanie ac zadziałało, należy także szkodę zgłosić obowiązkowo swojemu ubezpieczycielowi. Obowiązek ten wynika z rodzaju zawartej umowy i zapisanych w niej postanowień. Zawarte ubezpieczenia komunikacyjne mogą też określać czas, w którym zgłoszenie szkody jest obowiązkowe, są to już zabezpieczenia dla samych towarzystw ubezpieczeniowych. Po dokonaniu zgłoszenia towarzystwo ubezpieczeniowe na miejsce wysyła oczywiście swoich rzeczoznawców majątkowych. Na podstawie dokonanej przez nich oceny określa się w jakiej wysokości tanie ubezpieczenie samochodu zostanie kierowcom wypłacone. Ubezpieczony ma także możliwość określenia formy likwidacji szkód.

Dodaj komentarz