Ubezpieczenia małych i średnich przedsiębiorstw

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw przestał oszczędzać na wydatku jakim jest ubezpieczenie majątkowe. A także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Małe i średnie przedsiębiorstwa zaczęły doceniać podobnie jak korporacje walory ubezpieczeń. Zaczęło być to traktowane jako swoisty stabilizator finansowy w momencie pojawienia się niespodziewanych zobowiązań.

W sektorze ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw pojawiło się kilka wyraźnych trendów.

Wojny cenowej nie można było pominąć

Choć wzrosło zainteresowanie produktem ubezpieczeniowym firmy chcą go otrzymywać w korzystnej cenie. Nie dziwi więc fakt, że spadek wysokości składki sięga nawet 20%, a to z kolei w swoistym sprzężeniu zwrotnym napędza koniunkturę na kolejne produkty.

Sumo gwarancyjna rośnij

Klienci oczekują niższych składek, ale także wyższych sum gwarancyjnych. Stoi to ze sobą w oczywistej sprzeczności. Tym nie mniej w walce o klienta przynajmniej do tej pory firmy ubezpieczeniowe były skłonne wcielać w życie taki oto niekorzystny dla nich mariaż. Więcej za mniej dla małych i średnich przedsiębiorstw stało się faktem.

Oferta dla przedsiębiorcy staje się bogatsza

Towarzystwa ubezpieczeniowe poszerzają systematycznie ofertę również dla mniejszego przedsiębiorcy. Może on liczyć na podobne przywileje jak wielkie korporacje. Przykładowo ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszelkich ryzyk i maszyn od awarii.

Idealne dopasowanie

Wszyscy wychodzą z założenia, że oferta ubezpieczeniowa powinna być ściśle dopasowana do ich indywidualnych potrzeb wynikających ze specyfiki branży, w której funkcjonują. Dlatego też na specjalne pakiety mogą liczyć m.in. przedstawiciele branży hotelarskiej, farmaceutycznej czy budowlanej.

Dodatek ma znaczenie

Czyli inaczej mówiąc każdy marzy o assistance. Klient ubezpieczeniowy, a szczególnie ten biznesowy przyzwyczaił się już do dodatkowych usług takich jak pomoc prawna, czy pomoc informatyczna oraz fachowiec od ręki zaraz po wystąpieniu szkody. Firmy ubezpieczeniowe naciskane prze KNF coraz bardziej na podwyższanie składki dla zachowania stabilności sektora ubezpieczeń pewnie będą musiały to uczynić. Ale zapewne nie powstrzyma ich to również od uatrakcyjniania oferty.

Dodaj komentarz