Ubezpieczenie mienia - dla kogo?Ubezpieczenie mienia jest zazwyczaj wykupowane przez firmy, znacznie rzadziej na taki wydatek decydują się osoby prywatne, jednak z czasem i one coraz częściej wybierają tę pozycję w swoim towarzystwie. Nie jest ono obowiązkowe, a wiec zależy tylko od dobrej woli, a raczej przezorności właściciela nieruchomości, ponieważ w razie jej zniszczenia będzie musiał sam sobie radzić z odbudową. Szczególną popularnością w ostatnim okresie cieszą się ubezpieczenia od katastrof naturalnych takich jak huragan czy powodzie, ponieważ od paru lat Polskę regularnie nawiedzają podobne klęski żywiołowe.

W takim wypadku nigdy nie można decydować się na najtańszą opcję, ponieważ w razie nieszczęścia odszkodowanie nie pokryje wszelkich strat. W przypadku domu o wartości około 500 000 złotych warto ubezpieczyć go na nieco większą kwotę (na przykład 700 000), gdyż różnica w składkach nie będzie zbyt wysoka, a w razie katastrofy towarzystwo wypłaci większą rekompensatę. Oczywiście osoby zamożniejsze również decydują się na ubezpieczenie mienia, aczkolwiek głównym powodem nie są w ich przypadku klęski żywiołowe, ale złodzieje oraz zwykła przezorność. W ten sposób mogą objąć polisą nie tylko swój dom, jako budynek, ale również wszelkie jego elementy na stałe do niego przymocowane, zbiory dzieł sztuki, kamienie szlachetne, biżuterię itp. wartościowe przedmioty. Zakres ubezpieczenia zależy tylko i wyłącznie od człowieka, który się na nie decyduje, trzeba jednak pamiętać, że im więcej opcji się wybierze, to tym każdorazowa składka będzie wyższa. Jednak jak już wcześniej wspomniałem wciąż firmy są bardziej zainteresowane tą tematyką.

Ubezpieczają one niemal wszystko, począwszy od budynków, budowli, maszyn i urządzeń, a skończywszy na mieniu pracowniczym. Dla nich jest to niezwykle istotne, ponieważ każda szkoda wiąże się nie tylko z koniecznością naprawy, ale często również jest przez to produkcja co przekłada się na znacznie poważniejsze straty finansowe, które mogą przyczynić się to zdecydowanego osłabienia pozycji przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz