Ubezpieczenie auta zabytkowego

Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły ubezpieczają auta jedynie do pewnego wieku. Na ubezpieczenie AC z reguły nie można liczyć w przypadku auta liczącego sobie w przedziale pomiędzy 12, a 16 lat. Wynika to oczywiście z faktu, że ubezpieczenie pojazdu w tym wieku wiąże się z potencjalnie dużymi kosztami.

Taki samochód może być awaryjny, a ewentualna naprawa będzie kosztować wiele. Trudno też o części. OC oczywiście ubezpieczyciel musi udzielić, ale składka OC jest sporo wyższa dla aut ze starszą metryką.

Oldtimer to jest to

Istnieje jednak zupełnie inna klasa pojazdów samochody zabytkowe, które traktowane są na zupełnie innych zasadach. Za takie są przeważnie uważane auta, które liczą sobie ponad 40 lat. Ale często są tak również pojazdy liczące sobie więcej niż 25 lat. Co trzeba wiedzieć kupując ubezpieczenie komunikacyjne dla oldtimera.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie lubią zabytków

Teoretycznie ubezpieczenie auta tego typu możesz wykupić wszędzie w praktyce jest znacznie ciężej. Spora ilość ubezpieczycieli odsyła klientów z kwitkiem, albo podaje stawki zaporowe aby go odstraszyć. Zapewne boją się ewentualnych kosztów przy wypadku takiego zabytku. Chociaż w przypadku OC przecież nie o samochód, a poszkodowanego chodzi. Co więcej na zabytek można wykupić OC samochodu krótkoterminowe według zasady nie jeździsz nie płacisz. Takie ubezpieczenie jest ważne przez miesiąc, a potem automatycznie wygasa i nie trzeba go nawet wypowiadać. Starcza akurat na to aby podróżować na zloty starych samochodów.

Gdzie ubezpieczyć?

Najatrakcyjniejszą ofertę na oldtimery ma PZU i dodatkowo ma ofertę zniżki dla członków PZMotu. Najstarszy ubezpieczyciel na rynku docenia więc również weteranów szos. Bez problemu ubezpieczycie się również w Link4, Generali, Aviva, Gothaer. Taniej jednak nie będzie. Ale nawet dla szlachetnego zabytku nie znajdziesz AC. Ubezpieczenie AC jest bowiem dobrowolne i ubezpieczyciel może takowego ubezpieczenia odmówić. Trzeba więc zadbać o inną formę ubezpieczenia samochodu.

Dodaj komentarz