Ubezpieczenie bagażu – jaką ochronę gwarantuje?

Wybierając się w podróż czy to turystyczną, czy służbową, zawsze warto zastanowić się nad wykupieniem polisy, która zadba o bezpieczeństwo naszego bagażu. Dzisiaj większość działających na naszym rynku towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie właśnie ubezpieczenie bagażu. Zanim jednak zdecydujemy się na wykupienie takiej polisy, warto dowiedzieć się na jaką ochronę możemy w takim wypadku liczyć.

Ubezpieczenie bagażu nie funkcjonuje jako odrębna polisa ubezpieczeniowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tę formę ochrony jako dodatkowy punkt w ubezpieczeniu turystycznym. Każdy więc, kto zainteresowany jest polisą zapewniającą ochronę bagażu, musi więc wykupić polisę turystyczną i zdecydować się na opcję dodatkową w postaci ubezpieczenia bagażu. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych można liczyć na taką opcję bez dodatkowych opłat. Nie jest to jednak regułą.

Zakres ochrony

Ubezpieczenie bagażu gwarantuje nam ochronę naszych rzeczy w przypadku:

  • kradzieży
  • zgubienia
  • opóźnienia
  • zniszczenia

Kradzież

Bez względu to na to w jakim celu podróżujemy nasz bagaż zawsze może zostać skradziony. Zanim jednak zdecydujemy się na wykupienie polisy, warto zdać sobie sprawę, że ochrona działa w tym wypadku tylko wówczas, kiedy bagaż zniknie z chronionych przechowalni, luku bagażowego czy pokoju, który wynajęliśmy w hotelu lub pensjonacie. Pozostawienie bagażu bez nadzoru – nawet na krótką chwilę – nie zagwarantuje nam wypłaty odszkodowania wówczas, kiedy nasze torby znikną.

Opóźnienie

Opóźnienie bagażu tyczy się sytuacji, kiedy podróżujemy samolotem. Zawsze może zdarzyć się tak, że nasz bagaż nie dotrze do nas na czas. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam pieniądze, które ponieśliśmy w związku z koniecznością kupna na przykład odzieży czy przyborów toaletowych. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędne będzie przedstawienie dokumentów zakupu, czyli paragonów. Bez tego nie otrzymamy zwrotu pieniędzy. Taką procedurę stosują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe.

Dodaj komentarz