Ubezpieczenie bagażu – przed czym ochroni?Niezależnie od tego w jaką podróż się wybieramy zawsze warto pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu. Obecnie jest to jedna ze standardowych propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak wiedzieć, jaką ochronę zapewni nam ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie bagażu nigdy nie jest oferowane jako odrębna polisa ubezpieczenia turystycznego. Chcąc ubezpieczyć bagaż, trzeba wykupić polisę turystyczną i rozszerzyć ją o taką opcję dodatkową, jaką jest właśnie ubezpieczenie bagażu. Niektóre towarzystwa dołączają taki punkt do ochrony ubezpieczeniowej bez dodatkowych opłat. Nie są to jednak przypadki zbyt częste.

 

Ubezpieczenie bagażu zapewnia nam zawsze ochronę od:

kradzieży;

zniszczenia;

zgubienia;

opóźnienia.

 

Kradzież

Ubezpieczenie bagażu od kradzieży to standard tej dodatkowej opcji ubezpieczenia turystycznego. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona ta obowiązuje tylko w przypadku zapewnienia odpowiedniej ochrony naszych waliz, plecaków czy toreb podróżnych. Odszkodowanie można uzyskać tylko wówczas, kiedy bagaż zniknie z przechowalni bagażowej, luku bagażowego czy hotelowego pokoju. Żaden ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za ukradziony bagaż, który pozostawiony został bez nadzoru w miejscu, które nie było do tego przeznaczone. Warto o tym pamiętać.

 

Opóźnienie

Taka opcja dodatkowa to idealne rozwiązanie dla tych osób, które bardzo często podróżują samolotem. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci wówczas środki pieniężne, które przeznaczone mają zostać na zakup tych przedmiotów, które będą niezbędne do czasu dostarczenia bagażu. Chodzi tu przede wszystkim o przedmioty higieniczne oraz odzież. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze wypłacane są dopiero po przedstawieniu rachunków. Niektóre towarzystwa oczekują także dokumentu potwierdzające opóźnienie bagażu. Powinien on zostać wydany przez przewoźnika, z którego usług korzystaliśmy. Ubezpieczenie bagażu to dobra opcja dodatkowa ubezpieczenia turystycznego, na której wykupienie warto się zdecydować.

Dodaj komentarz