Ubezpieczenie na podróż - kup je przed każdym wyjazdemMimo że zakup ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowy, to zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Dzięki niemu nasze podróże wakacyjne, szczególnie te podczas których wyjeżdżamy za granicę, będą zdecydowanie spokojniejsze i obarczone mniejszym ryzykiem. Nie będziemy z niepokojem drżeć o to, czy przypadkiem podczas urlopu nie przydarzy nam się żadna choroba lub czy nie ulegniemy nieszczęśliwemu wypadku. Bowiem – o ile będziemy ubezpieczeni – finansowanie kosztów ewentualnego leczenia będzie możliwe w ramach naszej polisy.

Decydując się na zakup ubezpieczenia, powinniśmy starannie zapoznać się z jego warunkami – podobnie jak przy zakupie wszystkich pozostałych ubezpieczeń, a także wszelkich instrumentów finansowych. Jeśli jakikolwiek zapis w OWU (czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) będzie budził naszą wątpliwość albo wydawał się zbyt skomplikowany, postarajmy się uzyskać dokładne wyjaśnienia na ten temat od firmy ubezpieczeniowej, której polisę planujemy nabyć.

Zazwyczaj ubezpieczenie podróżne to pakiet składający się z ubezpieczenia NNW (skrót ten oznacza ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków), KLZ (kosztów leczenia za granicą), assistance (czyli różnego typu pomoc dla poszkodowanych i ich bliskich), kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej, a także OC (czyli odpowiedzialności cywilnej). Dodatkowo często ubezpieczenie na podróż obejmuje również ubezpieczenia bagażu czy sprzętu (na przykład elektronicznego, fotograficznego czy sportowego) oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji i wcześniejszego powrotu z wyjazdu.

W zależności od rodzaju wyjazdu powinniśmy zadbać o to, aby kwestie, które są dla nas szczególnie istotne, znalazły odzwierciedlenie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Na przykład planując wyjazd na górską wyprawę czy morski rejs (czyli dość ryzykowne i narażone na liczne niebezpieczeństwa eskapady) warto szczególnie zadbać o dobre ubezpieczenie w zakresie konieczności zorganizowania ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej. Z kolei jeśli nasz stan zdrowia potencjalnie może wymagać interwencji podczas urlopu (dotyczy to osób cierpiących na przewlekłe choroby, na przykład nadciśnienie tętnicze, ale także na przykład kobiet w ciąży) powinniśmy skupić się przede wszystkim na ubezpieczeniu KLZ.

Dodaj komentarz