Sprzedając ubezpieczenie na życie, zakład ubezpieczeń jest zainteresowany stanem zdrowia osoby ubezpieczającej. Do formalności wstępnych przeprowadzanych przez ubezpieczyciela należy więc sprawdzenie, w jakiej kondycji zdrowotnej jest jego przyszły klient.

 

W zależności od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupujemy ubezpieczenie na życie stan zdrowia jest sprawdzany albo tylko wyłącznie na podstawie ankiety medycznej, albo dodatkowo na podstawie badań lekarskich. W tym drugim przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe chcą mieć dostęp do wglądu w wyniki badań okresowych, których przeprowadzanie jest obowiązkiem osób zatrudnionych na umowę o pracę lub wyników badań wstępnych.

Ankieta medyczna

Nie ma towarzystwa ubezpieczeniowego, które sprzeda nam polisę, jeśli nie wypełnimy ankiety medycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie posługują się jednym, wspólnym dla wszystkich wzorem ankiet. Każde z nich przygotowuje odrębne ankiety. Zestaw pytań także jest więc różny. Ale na pewno w każdej z nich znajdą się pytania o przebyte choroby i operacje, o tryb naszego życia, wzrost, wagę i palenie papierosów. Pytania w ankietach są bardzo szczegółowe, a my powinniśmy odpowiadać na nie zgodnie z prawdą. Ankiety medycznej nie muszą wypełniać osoby, które decydują się na ubezpieczenie grupowe, które oferowane jest w zakładach pracy. W tym przypadku nie jest konieczne także wykonywanie jakichkolwiek badań, czy udostępnianie wyników badań wstępnych lub okresowych. Jeżeli nasz stan zdrowia jest na tyle kiepski, że towarzystwo ubezpieczeniowe może nam odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia, zawsze możemy przystąpić (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy) do ubezpieczenia grupowego.

Oferta

Ubezpieczenie na życie a ankieta medycznaOferta towarzystw ubezpieczeniowych dotycząca ubezpieczeń na życie jest niezwykle bogata i różnorodna. Od pewnego czasu w ofercie znaleźć można specjalne rodzaje ubezpieczeń na życie. Są one skierowane do seniorów i emerytów. W przypadku tych ubezpieczeń także nie ma konieczności wypełniania ankiety ani robienia dodatkowych badań.

Dodaj komentarz