Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo restrykcyjnie podchodzą do osób, które chorują na potencjalnie śmiertelne choroby. Pojawia się więc pytanie, czy osoby, które zmagają się z chorobą nowotworową mogą liczyć na wykupienie polisy na życie.

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Nowa oferta towarzystw ubezpieczeniowych

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują obecnie ubezpieczenia na życie, które obejmują także chorobę nowotworową. Skierowane są one jednak do tych osób, które w momencie podpisywania umowy nie chorują i nie mają za sobą choroby tego rodzaju. Co z osobami, u których rozpoznano już raka bądź przeszły one chorobę?

Osoby chore na raka

W tym wypadku wykupienie polisy na życie może być bardzo utrudnione. Choroby nowotworowe to potencjalnie choroby śmiertelne. Wiążą się więc z bardzo dużym ryzykiem dla ubezpieczyciela. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku tych, którzy chorowali kilka lat temu i dzisiaj mają naprawdę dobre wyniki badań. Podejmując decyzję o ubezpieczeniu osoby, która chorowała na nowotwór, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę:

rodzaj nowotworu;

aktualne wyniki badań;

czas, który minął od ostatniego leczenia;

stosowanie leków.

Trzeba jednak pamiętać, że towarzystwa decydujące się na sprzedaż polisy na życie w takim wypadku, zawsze stosują dużo wyższe składki. Rekompensują one bowiem ryzyko, które w przypadku chorób nowotworowych jest naprawdę duże.

Co, kiedy zachorowanie będzie miało miejsce już po wykupieniu polisy?

Ubezpieczenie na życie a choroba nowotworowaTutaj wiele towarzystw ubezpieczeniowych bardzo sprytnie się zabezpiecza. Bardzo często w umowach znaleźć można zapis mówiący o tym, że wypłata świadczenia będzie miała miejsce tylko wtedy, kiedy od dnia podpisania umowy do momentu zachorowania minie określony czas. W zdecydowanej większości wypadków nie jest on mniejszy niż pięć lat. Jeżeli zachorowanie nastąpi wcześniej, towarzystwo nie wypłaci nam odszkodowania. Zanim podpiszemy umowę, powinniśmy ją więc bardzo dokładnie przeczytać. Taki zapis w umowie zawsze można z firmą ubezpieczeniową próbować negocjować.

Dodaj komentarz