Wśród popularnych rodzajów ubezpieczeń znajdują się między innymi ubezpieczenia na życie. Obecnie są one najchętniej kupowane przez osoby w bardzo różnym wieku. To właśnie ten rodzaj ubezpieczenia wymagany jest przez banki w momencie, kiedy przydzielany jest kredyt hipoteczny. Decydując się na ubezpieczenie na życie, mamy do wyboru dwie opcje: indywidualną i grupową. Czym się różnią? Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenia indywidualne to najczęściej ochrona dla samej osoby ubezpieczonej. Polisa obejmuje w tym wypadku:

zgon;

uszczerbek na zdrowiu, który powstał na skutek wypadku;

pobyt w szpitalu;

ciężką chorobę;

inwalidztwo;

utratę pracy.

Ubezpieczenia grupowe zapewniają także ochronę członków rodziny – dzieci i małżonka. Ubezpieczyciel wypłaci więc zobowiązanie w przypadku urodzenia dziecka, poważnej choroby dziecka, zgonu małżonka i osierocenia dziecka. Wiele polis grupowych gwarantuje również wypłatę odszkodowania w przypadku zgonu teściów lub rodziców. Z całą pewnością są to cechy, które przemawiają na korzyść ubezpieczeń grupowych, czyli tych, które oferowane są nam najczęściej w zakładach pracy.

 

Negocjacje indywidualne

Decydując się na ubezpieczenie indywidualne, zawsze możemy z ubezpieczycielem negocjować. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie dodatkowe zapisy polisy wiążą się także z podwyższeniem kwoty składki, która koniec końców może dojść do naprawdę dużych sum.

 

Sytuacja rodzinna

Ubezpieczenie na życie – indywidualnie czy grupowoWybierając rodzaj ubezpieczenia na życie, zawsze trzeba brać pod uwagę swoją sytuację rodzinną. W przypadku osób, które nie posiadają dzieci bądź małżonka ubezpieczenie grupowe sprowadzi się raczej do niepotrzebnych wydatków. Ci, którzy mają rodzinę, powinni natomiast skłaniać się właśnie ku ubezpieczeniom grupowym, które zapewniają ochronę także najbliższych. Wykupienie ubezpieczenia na życie zawsze powinno być poprzedzone dokładną analizą własnej sytuacji życiowej. Tylko wtedy będzie ono dobrze dobrane, a tym samym nie okaże się niepotrzebnym wydatkiem.

Dodaj komentarz