Rodzajów ubezpieczeń wskazać można całe mnóstwo. Wśród tych, które obecnie są naprawdę popularne, znajdują się ubezpieczenia na życie. Za taki stan rzeczy odpowiadają między innymi banki udzielające kredytów hipotecznych. Wymagają one bowiem od swoich klientów wykupienia tego rodzaju polisy. Podejmując decyzję o ubezpieczeniu na życie, należy postawić na jedno z dwóch rozwiązań.

Do wyboru mamy bowiem ubezpieczenia indywidualne oraz grupowe.

Zakres działania polisy

Ubezpieczenie na życie indywidualne obejmuje swoim działaniem tylko osobę ubezpieczoną. W tym wypadku można liczyć na wypłatę odszkodowania w momencie:

śmierci – pieniądze z polisy otrzyma osoba wskazana bez ubezpieczonego w momencie podpisywania umowy;

powstania uszczerbku na zdrowiu;

pobytu w szpitalu;

ciężkiej choroby;

utraty pracy.

Jak widać, zakres indywidualnej polisy jest całkiem spory.

Ubezpieczenia grupowe gwarantują wypłatę świadczeń również w takich sytuacjach, jak:

śmierć dziecka;

zgon rodziców lub teściów;

urodzenie się dziecka;

śmierć małżonka.

To, który rodzaj polisy wybierzemy, powinno być uzależnione również od naszej sytuacji rodzinnej. Ubezpieczenie grupowe nie jest potrzebne singlowi, który nie ma rodziny.

Negocjacje z ubezpieczycielem

Ubezpieczenie na życie – opcja indywidualna czy grupowa?Indywidualna polisa na życie daje nam możliwość negocjacji z firmą ubezpieczeniową. Dzięki temu mamy szansę na idealnie dostosowanie ubezpieczenia na życie do własnych oczekiwań. Trzeba jednak liczyć się z dużo wyższą składką. Generalnie im szerszy zakres działania polisy, tym wyższa składka. Takie rozwiązanie nie zawsze musi się opłacać. W przypadku ubezpieczeń grupowych, które dostępne są w zakładach pracy, takiej możliwości nie mamy. Pozostaje nam jedynie zaakceptować warunki oferowanej polisy. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Plusem jednak polis grupowych są dużo mniejsze wymagania zdrowotne niż w przypadku ubezpieczeń indywidualnych. To również warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Polisa na życie to inwestycja, która może się opłacać. Nawet jeśli nie skorzystamy z niej sami, to może bardzo pomóc naszym bliskim.

Dodaj komentarz