Uczucie zimna: przyczyny

Ciągłe uczucie zimna może świadczyć o tym, że organizm ma problemy z termoregulacją. Zdrowotnych przyczyn, dla których organizm nie dostarcza ciepła w potrzebnej ilości może być kilka. Poznajmy najczęstsze przyczyny.

Niedoczynność tarczycy

Jeżeli uczuciu chłodu towarzyszy senność i nadwaga, jeżeli skóra zrobiła się sucha, to warto wybrać się do lekarza i poprosić o skierowanie na zbadanie poziomu tarczycy. Choroby tarczycy mogą spowolnić do tego stopnia przemianę materii, że ciało nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła. W przypadku problemów z tarczycą należy pozostawać pod opieką endokrynologa. Terapia jest zawsze dobierana indywidualnie po wykonaniu dokładnych badań.

Anemia

Na działanie układu termoregulacji wpływa stężenie żelaza. Jeśli jest ono zbyt niskie, układ termoregulacji może działać nieprawidłowo. Stężenie żelaza można sprawdzić robiąc badanie krwi. Gdy okaże się, że poziom żelaza jest za niski, koniecznie należy wprowadzić do diety buraki, natka pietruszki, brokuły, czerwone mięso. Żelazo lepiej się wchłania w kwaśnym środowisku, dlatego warto pić soki z owoców cytrusowych. W przypadku dużych niedoborów żelaza konieczne jest przyjmowanie leków.

Problemy z krążeniem

Gdy marzną dłonie i stopy, gdy puchną nogi, serce kołacze, gdy zdarzają się nam zasłabnięcia, być może przyczyną problemów są żylaki lub zbyt niskie ciśnienie krwi. Po zdiagnozowaniu problemu będzie można rozpocząć terapię. Sami możemy sobie pomóc więcej się ruszając każdego dnia. Oczywiście należy przyjmować zlecone przez lekarza leki.

Palenie papierosów

Z powodu nikotyny mogą marznąć dłoni, stopy, uszy i nos. Nikotyna sprawia, że naczynia krwionośne zwężają się i kurczą. W efekcie komórki są niedotlenione i słabiej ukrwione. Rozwiązanie jest tylko jedno: rzucenie palenia. O pomoc w rozstaniu się z nałogiem można się zwrócić do lekarza rodzinnego lub do specjalisty, który pracuje w poradni antynikotynowej. Palenie można rzucić korzystając na przykład z terapii farmakologicznej.

Dodaj komentarz