Najchętniej na wakacje zabieramy najbliższych i tych najbardziej przez nas kochanych. Oczywiście przyda się jeszcze krem do opalania, sprzęt sportowy, kostium kąpielowy i dobra lektura. Ale nie zapominajmy również o dokumencie ubezpieczenia.

Może on nas ustrzec przed ruiną finansową i pomóc w powrocie do zdrowia i pełnej sprawności. Coraz więcej z nas planuje rok rocznie wyjazdy wakacyjne. Średnio nawet 58% Polaków jednak bardzo rzadko na serio myślimy o ubezpieczeniu. Ubezpieczenia podróżne wydają się być dla Polaków ekstrawagancją zwłaszcza jeśli wybieramy urlop w Polsce. Nieco lepiej jest w przypadku wyjazdów zagranicznych, ale tu też bazujemy głównie na ograniczonym ubezpieczeniu tour operatora. To błąd. Dlaczego?

Na urlop w Polsce też warto się ubezpieczyć

To, że jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ może nie rozwiązywać problemów, które pojawią się podczas urlopu. Jeśli zaginiemy w górach lub nad Bałtykiem będzie ratował nas WOPR możemy zostać obciążeni olbrzymimi kosztami akcji ratowniczej. Zwłaszcza jeśli zdarzenie zostanie wywołane naszą lekkomyślnością. Dobrze dobrane ubezpieczenia podróżne pozwolą nam pokryć takie koszty nie wyciągając tych pieniędzy z własnej kieszeni.

Kwestia zdrowia też pozostaje otwarta, bo na wakacjach może się okazać, że najłatwiej jest nam skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Po co więc płacić z własnej kieszeni. Nikomu tego nie życzymy, ale hospitalizacja to nie tylko koszty, które pokryje NFZ. Nasza niezdolność do pracy to duży problem finansowy, warto więc zadbać o dodatkowe ubezpieczenie szpitalne.

Za granicą tym bardziej…

Powinieneś być ubezpieczony. Koszty leczenia za granicą bywają horrendalnie wysokie. Oczywiście w cenie wycieczki otrzymasz od tour operatora ubezpieczenia podróżne, ale w większości przypadków mogą one okazać się niewystarczające. Obowiązek ubezpieczenia klientów nakłada na biura podróży ustawa, ale nie mówi ona już nic o chociażby minimalnej sumie ubezpieczenia. Sytuacja ta sprawia, że jest ona z reguły niska. Podczas gdy na wyjazd zagraniczny powinna wynieść przynajmniej 30-40 tysięcy euro. Ważny jest też zakres ubezpieczenia, który powinien obejmować hospitalizację i transport medyczny. Zawsze przed wyjazdem powinniśmy się zapoznać z kosztami leczenia w danym kraju i do ubezpieczyć się na odpowiednią kwotę i w stosownym zakresie. Pamiętajmy, że ubezpieczenia podróżne mają nas chronić nie tylko przed złamaną kończyną, ale też potencjalnymi poważniejszymi schorzeniami. Wykupując ubezpieczenia podróżne można się też ubezpieczyć przed samymi kosztami odwołania takowej podróży.

Dodaj komentarz