Ważne pytania o pęcherz nadreaktywny

Ważne pytania o pęcherz nadreaktywnyNa zespół pęcherza nadreaktywnego cierpią głównie kobiety. Jakie są przyczyny schorzenia? Czy można go wyleczyć?

Co sprzyja rozwojowi OAB?

 

Zespół pęcherza nadreaktywnego może dotknąć zarówno osoby młode, jak i starsze. Zapadalność na to schorzenie rośnie jednak wraz z wiekiem. U kobiet bardzo często OAB rozwija się w okresie klimakterium. Przyczyny schorzenia nie są do końca znane. Mogą to być na przykład problemy neurologiczne, gdy zaburzeniu ulegnie wymiana sygnałów nerwowych między ośrodkami kontroli w mózgu a pęcherzem. Może to dotknąć między innymi osoby z rozległymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego, chore na stwardnienie rozsiane, diabetyków, którzy nie mogą utrzymać poziomu glukozy na właściwym poziomie. Rozwojowi schorzenia sprzyja także mała aktywność fizyczna.

Jak stawiana jest diagnoza?

 

Przede wszystkim lekarz – ginekolog, urolog albo lekarz rodzinny – przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad. Do postawienia właściwej diagnozy bardzo często wystarczają udzielone przez pacjenta odpowiedzi. Aby jednak diagnoza była naprawdę wiarygodna przeprowadzane jest badanie urodynamiczne.

Czy OAB można wyleczyć?

 

Osoby, u których został zdiagnozowany zespół pęcherza nadreaktywnego powinny ze swojej diety wykluczyć produkty moczopędne. Konieczne jest także wzmacnianie mięśni dna miednicy. Zgodnie z instrukcją udzieloną przez lekarza pacjenci muszą wykonywać trening pęcherza. Jednocześnie stosowane jest leczenie farmakologiczne. Zawsze lekarz dobiera je indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Nie wszystkie leki (są to tak zwane farmaceutyki antycholinergiczne) są skuteczne, do tego wiele z nich daje skutki uboczne; są to między innymi bóle głowy, zaburzenia widzenia, suchość w ustach. Wielu pacjentów rezygnuje więc z ich zażywania. W takich przypadkach mogą zostać zastosowane iniekcje z toksyny botulinowej. Po zastrzykach objawy OAB ustępują na okres od 6 do 8 miesięcy. Terapia ta jest małoinwazyjna, wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, czasem w ogólnym. Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz