Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykupienie polisy na życie. Wiele z nich zastanawia się jednak nad tym, jak wykonywany zawód wpływa na wysokość składki, którą będziemy musieli zapłacić oraz w ogóle na możliwość wykupienia polisy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe robią wszystko, aby maksymalnie zabezpieczyć własne interesy. Dlatego decydują się na stosowane w rozmaitych sytuacjach tak zwanych zwyżek, które pozwalają im zminimalizować ponoszone ryzyko. Tak właśnie jest w przypadku niektórych zawodów, które wiążą się z większym ryzykiem urazu lub śmierci. Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma natomiast problemu ze sprzedażą polisy na życie osobie, która wykonuje ryzykowny zawód.

 

Zanim z ubezpieczycielem podpiszemy stosowną umowę, musimy wypełnić specjalną ankietę, w której znajdują się pytania odnoszące się do naszej kondycji zdrowotnej, ale również wykonywanego zawodu. Niektóre zawody wiążą się bowiem ze znacznym ryzykiem urazu, a nawet śmierci, co przekłada się na stosowanie zwyżki przed ubezpieczycieli.

Zwiększone ryzyko

Do zawodów zwiększonego ryzyka ubezpieczyciele zaliczają zawód:

-pilota – zarówno maszyn cywilnych, jak i wojskowych;

-ratownika medycznego – osoby te bardzo często spotykają się z agresją pacjentów;

-żołnierza – ryzyko śmierci lub urazu w przypadku nie tylko działań wojennych, ale również ćwiczeń;

-strażaka;

-górnika;

-policjanta.

Te trzy ostatnie zawody chyba nie wymagają wyjaśnienia. Również praca w przemyśle ciężkim postrzegana jest jako niezwykle ryzykowna. W związku z tym osoby, które wykonują taki zawód i chcą wykupić polisę na życie muszą liczyć się ze zwiększoną składką.

Wypadki chodzą po ludziach

Wykonywany zawód a polisa na życieWiele osób powie, że wypadek przydarzyć może się zawsze, w każdym miejscu i o każdej porze. Bez wątpienia w tym stwierdzeniu nie brakuje prawdy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku osób wykonujących określone zawody ryzyko to jest znacznie większe. A towarzystwo ubezpieczeniowe musi w jakiś sposób zrekompensować sobie ryzyko, które ponosi, sprzedając takiej osobie polisę turystyczną.

Dodaj komentarz