Wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, które w polskim prawie jest obowiązkowe możesz w kilku sytuacjach jednak powinno to zawsze odbywać się w trosce o zachowanie administracyjnych terminów i obowiązujących zasad.

Zmienić ubezpieczyciela

Okazuje się, że Twoje ubezpieczenie jest nieatrakcyjne, a składki OC w ofercie odnowienia polisy poszybowały w górę? Nikt nikogo nie zmusza aby ten tkwił przy jednym ubezpieczycielu. Jeśli Twoja obecna polisa dobiega już końca możesz ją wypowiedzieć pisemnie, tak aby najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy znalazło się ono u ubezpieczyciela. W przeciwnym wypadku polisa zostanie automatycznie przedłużona celem zachowania ciągłości ubezpieczenia.

Po zmianach przepisów nadal możesz ją wypowiedzieć

OC samochodu, które zostało automatycznie przedłużone może być nadal wypowiedziane, jeśli przedstawisz polisę innego ubezpieczyciela na analogiczny okres. Wypowiadając tak polisę zapłacisz tylko za okres faktycznego ubezpieczenia.

Odstąpić od umowy

Jeśli zawarłeś jakiekolwiek ubezpieczenie on-line możesz je wypowiedzieć w ciągu 30 dni od dnia zawarcia, oczywiście pod warunkiem, że masz inne ubezpieczenie.

Wypowiedzenie po wyrejestrowaniu

Umowę ubezpieczenia możesz wypowiedzieć zawsze jeśli wyrejestrujesz auto, ze złomujesz je lub sprzedasz za granicę. Oczywiście należy dysponować dokumentami potwierdzającymi dany fakt. Wtedy Twoja polisa zostanie anulowana. Jeśli do jej końca formalnie pozostała jeszcze sporo czasu możesz otrzymać zwrot części składki.

Umowa po dawnym właścicielu

Może być wypowiedziana w każdym momencie. W większości przypadków rzeczywiście lepiej ją wypowiedzieć. Pamiętaj również o tym, że po upływie ważności nie przedłuży się ona automatycznie. Nie zawierając ubezpieczenia zostaniesz bez polisy co zagrożone jest sankcjami prawnymi.

Podsumowując pilnujmy terminów i nie pozwólmy na to aby upłynęły. Zawsze priorytetem jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC. Przerwa w ochronie to sankcje finansowe w setkach euro dotkliwe finansowo.

 

Dodaj komentarz