Napięcie nerwowe może objawiać się bardzo różnie. Metodę radzenia sobie ze stresem każdy z nas powinien dobrać indywidualnie. Dzięki temu jego najbardziej dokuczliwe objawy złagodzimy skutecznie.
Migreny
Częste migreny to jedne z najczęściej występujących skutków stresu. Ból głowy występuje tylko po jednej stronie, towarzyszy mu nadwrażliwość na dźwięki i światło. Na migrenowy ból głowy pomoże nam napar z kory wierzby białej. Zawiera ona salicylany, związki o silnym działaniu przeciwbólowym. Do przygotowania naparu użyjemy dwóch łyżek kory. Należy je zalać gorącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Napar przecedzamy, dosładzamy miodem i pijemy 2 razy dziennie po szklance.
Bóle brzucha
Częstą reakcją na stres są skurcze narządów wewnętrznych. W takich dolegliwościach skutecznie działają herbatki z rumianku i kminku. Aby przygotować napar mieszamy łyżkę kwiatów rumianku i łyżkę kminku. Dwie łyżeczki zmieszanych ziół zalewamy szklanką wrzącej wody, parzymy pod przykryciem przez kwadrans. Pijemy po szklance przecedzonego naparu 3 razy dziennie.
Pogorszenie nastroju
Smutek i depresja to częste skutki długotrwałego napięcia nerwowego. Na pogorszenie nastroju i depresję polecany jest dziurawiec. Ale uwaga! Działanie antydepresyjne mają tylko wyciągi z tego ziela, które zawierają dostępne bez recepty preparaty apteczne. Domowe napary nie mają działania antydepresyjnego.
Kołatanie serca
Podczas stresującej sytuacji wydzielana jest adrenalina. Na jej nadmiar nasze serce reaguje w ten właśnie sposób. Zielem, które pomoże uspokoić serce jest kozłek lekarski. Możemy przygotować sobie herbatkę z łyżeczki korzenia kozłka zalanego szklanką wrzątku; napar jest gotowy do picia po 15 minutach. Pijemy go 3 razy dziennie po szklance. Jeżeli nie chcemy bawić się w parzenie herbatki, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty krople walerianowe.
Nadmierny stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nie będzie nam szkodził, ale mobilizował do działania, gdy nauczymy się go rozładowywać.